Kryesore

Ndryshime në qeveri/ Xhaçka zëvendëson Cakajn, rikthehet Niko Peleshi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:36 - 29/12/20 |
Opi Nion

Ka ndryshuar përsëri kabineti qeveritar. Kryeministri Edi Rama ka njoftuar largimin Gent Cakajt nga posti i ministrit në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, duke e zëvendësuar atë me Olta Xhaçkën.

Ndërkohë, në postin  e ministrit të Mbrojtjes që mbahej nga Xhaçka do të emërohet, Niko Peleshi. Bëhet me dije se Gent Cakaj i ka paraqitur sot dorëheqjen e tij kryeministrit Rama.

Reagimi

Pas një periudhe intensive pune në kryesimin e OSBE si edhe punës së madhe me përkushtim e profesionalizëm të Gent Cakajt si ministër në detyrë, ky është momenti për t’ia kaluar bashkarisht stafetën Olta Xhaçkës që të kryejë detyrën e ministres për Europën dhe Punët e Jashtme. Dua ta falenderoj me mirënjohje Gentin jo vetëm për dinjitetin në kryerjen e detyrës së derisotme, po edhe për gatishmërinë e plotë për të vijuar përpjekjen e përbashkët, duke u rikthyer në kabinetin e kryeministrit. Ndërkohë Niko Peleshi do të drejtojë ministrinë e mbrojtjes./ Opinion.al

Pas