Rajoni

‘Ndihem si dele e zezë’, Vuçiç: Isha i shqetësuar se si do më trajtonte Von der LeyenBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:42 - 01/10/22 |
Opi Nion

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka qenë sot i parnishëm në ceremoninë e hapjes së interkonjeksionit të gazit midis Bullgarisë dhe Greqisë

Gjatë fjalës së tij ai tha se kishte një dilemë se si do sillej presidentja e Komisionit Europian me të, ndërsa shtoi se ndihet si ‘dele e zezë’ nën shoqërinë e miqeve evropianë.

“”Unë besoj se do të kemi një dimër dhe vjeshtë të vështirë, edhe më të vështirë se sa tha këtu presidentja von der Leyen. Kam pasur një dilemë para se të vija këtu, sesi do të sillej me mua, por ajo ishte shumë e sjellshme.

Ndihem pak si një ‘dele e zezë’ këtu në shoqërinë e miqve dhe duhet ta falënderoj edhe pse nuk dua t’i bëj lajka. Ne do t’ju jemi shumë mirënjohës, mirënjohës ndaj Bashkimit Evropian dhe siç ka thënë tashmë dikush për Azerbajxhanin, miqtë e vërtetë e njohin njëri-tjetrin në telashe.”, u shpreh ai.

Më tej ai  i kërkoi presidentes së KE-së,Ursula von der Leyen, që Bashkimi Evropian të përfshijë edhe vendet e Ballkanit në planin në lidhje me furnizimet me gaz.

“E dashur Ursula, ju lutem vendosni Ballkanin Perëndimor në listën e vendeve të BE. Unë e di që miku im Mitsotakis do të pajtohet që ju t’i vendosni vendet tona në të njëjtën listë me vendet e BE-së kur bëhet fjalë për çmimet dhe gazin dhe ne do t’ju jemi përjetësisht mirënjohës”-tha Vuçiç.

Pas