-Kulturë

Ndërron jetë “babai” i serialit të famshëm “The Simpsons”


               Publikuar në : 08:50 - 25/09/19 |
el ida

Michael Mendel, fitues i katër çmimeve “Emmy” dhe krijuesi i dy serialeve të famshme “The Simpsons” dhe “Rick and Morty”, ka ndërruar jetë në moshën 54-vjeçare.

Adult Swim, rrjeti televiziv amerikan i cili ka transmetuar “Rick dhe Morty” që nga debutimi i tij në 2013-n, publikoi ​​një deklaratë në Twitter duke shkruar:

“Të gjithë ne jemi të shkatërruar nga ndarja e parakohshme nga jeta e producentit Rick dhe Morty, Mike Mendel. Ai udhëzoi dhe mbështeti një brez artistësh, shkrimtarësh dhe krijuesish dhe mungesa e tij do të ndihet nga i gjithë komuniteti. Ngushëllimet më të thella familjes, miqve dhe kolegëve të tij.”

Mendel krijoi 207 episodet e “The Simpsons” duke fituar tre çmime Emmy në vitet 1995, 1997 dhe 1997 si dhe 22 episode të “Rick dhe Morty”, duke fituar një Emmy të katërt për punën e tij vitin e kaluar.

Ai la pas bashkëshorten e tij Juel Bestrop dhe dy fëmijët e tyre, ndërsa shkaku i vdekjes së tij nuk është konfirmuar ende./Opinion.al

Pas