Aktualitet

Ndërprerje e energjisë pas orës 22:00? Balluku: Nesër prezantohet paketa e reBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:15 - 07/09/22 |
Opi Nion

Nesër qeveria do të prezantojë paketën e re për energjinë. E pyetur nga gazetarët pas mbledhjes së qeverisë, nëse do të ketë ndërprerjeje të energjisë elektrike pas orës 22:00, Balluku sqaroi se po shqyrtohet plani që pas orës 22:00 të ndërpritet ndriçimi publik, ashtu sikur se Gjemani dhe në disa vende të BE-së.

 “Nuk më rezulton që të ketë masa për ndërpreje të energjisë pas orës 22:00. Pas orës 22:00 kërkohet ndërprerja e ndriçimit publik. Aplikimi i ndriçimit publik, i njësive tregtare dhe gjithçkaje tjetër ndodh nga ora 4 pasdite deri në orën 10 të darkës. E ka nisur Gjermania dhe po e aplikojnë e vendet të tjera, është një paketë për kursimin e energjisë.  Përsa i përket fashës  800 KW/ orë që do të fillojë nga 1 tetori, do ketë dhe disa të tjera masa drastike. Nesër do të prezantojmë paketën e kursimit të energjisë.”- tha Balluku.

Pas