-Kulturë

Ndahet nga jeta aktori dhe regjisori Dhimitër Orgocka


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:59 - 01/01/21 |
Opi Nion

Aktori dhe regjisori i njohur korçar Dhimitër Orgocka është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare si pasojë e një hemoragjie cerebrale.

Si regjisor Orgocka  kishte vënë në skenë 104 premiera në teatrin e Korçës,  Fierit, Elbasanit, Prishtinës, Shkupit dhe mbante titullin “Mjeshtër i madh”.

Si aktor ai numëron 82 role të interpretuara në skenat e teatrove shqiptare, ku ka marrë edhe çmime./Opinion.al

Pas