Bota

NASA nxjerr pamjet, Ukraina po errësohet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:07 - 09/03/22 |
Opi Nion

Imazhet nga NASA tregojnë se si dritat në pjesët urbane të Ukrainës janë fikur që nga pushtimi i vendit.

Këto imazhe nga NASA të marrë më 7 shkurt 2022, tregojnë se si dukej Ukraina natën një muaj më parë dhe përpara se Rusia ta pushtonte më 24 shkurt.

Grupet e dritave në zonat e ndërtuara si qytetet ose në disa rrugë të rëndësishme shfaqen si të bardha në hartë.

Në krahasim me atë se si duket natën e 7 marsit 2022.

Tani, vetëm një sasi e vogël e bardhë mund të shihet – por shumica e burimeve të dritës gjatë natës janë fikur.

Kyiv është në krye të këtyre imazheve.

Disa zona duken të paqarta në imazhin e marrë më 7 shkurt për shkak të reve.

Pavarësisht kësaj, kryeqyteti është i ndezur me shkëlqim, me një furtunë drite që del jashtë. Dhjetra pika të vogla mbulojnë pjesën tjetër të imazhit.

Një muaj më vonë, e gjithë zona është pothuajse tërësisht e errët. Drita që vjen nga qyteti i Kievit është reduktuar shumë dhe vetëm një pjesë e vogël e dritave janë të dukshme më 7 mars, shkruan Sky News./Opinion.al

Pas