Bota

NASA: Identifikohen 13 zona ku njeriu mund të ecë në hënëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:49 - 20/08/22 |
Opi Nion

NASA ka njoftuar se janë 13 zona në të cilat njeriu mund të ecë përsëri në Hënë në misionin Artemis 3, i planifikuar për në fund të vitit 2025 dhe që do të shënojë kthimin e astronautëve në tokën hënore 50 vjet pas misionit të fundit të programit Apollo 17 i vitit 1972. Këtë e bëri të ditur NASA në një konferencë për shtyp.

“Ne kemi bërë një hap gjigant drejt kthimit të astronautëve në Hënë që nga misionet Apollo”, tha Mark Kirasich, nënkryetari i divizionit të NASA-s për programin Artemis. Do të jetë “ndryshe nga çdo mision tjetër i kaluar – shtoi ai – sepse astronautët do të hyjnë në zona të paeksploruara për të hedhur themelet e strukturave për qëndrimet e ardhshme afatgjatë”.

Brenda çdo rajoni, janë identifikuar vende të shumta kandidate për të akomoduar astronautët. Këto janë zona interesante nga pikëpamja shkencore dhe të cilat janë vlerësuar sipas karakteristikave të tokës, lehtësisë së komunikimit dhe kushteve të ndriçimit.

“Shumë nga vendet e propozuara korrespondojnë me disa nga pjesët më të vjetra të Hënës dhe, së bashku me rajonet me hije të përhershme, ofrojnë mundësinë për të mësuar rreth historisë së Hënës përmes materialeve hënore të pa studiuara më parë,” tha Sarah Noble, nga Divizioni i Shkencave Planetare të NASA-s./Opinion.al

Pas