Aktualitet

Muaji i Ramazanit, Rama viziton xhaminë e Et’hem Beut, kryen ritualin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:54 - 13/04/21 |
Opi Nion

Në nisje të muajit të Ramazanit, kryeministri Edi Rama i shoqëruar nga ministrja e Kulturës, Elva Margariti, dhe kreu i KMSH, Bujar Spahiu ka inspektuar xhaminë e restauruar të Et’hem Beut’, në qendër të kryeqytetit.

Teksa heq këpucët dhe hyn në xhami, ritual i zakonshëm për besimtarët myslymanë Rama thotë se me zgjatjen e fashës orare të lëvizjes, besimtarët gjatë muajit të Ramazanit do të kenë mundësi të kryejnë të gjitha ritualet.

“Me zgjatjen e orarit do të keni mundësi të kryeni të gjitha ritualet. Kam shumë besim që ky muaj do të jetë energjizues, dhe që me daljen nga tuneli i pandemisë, me hapjen e sezonit turistik, të gjitha punëve për njerëzit, të dalë nga ajo që thoni ju se pas vuajtjes së madhe vjen lehtësimi. Do të kemi një perspektivë krejt tjetër. Ju uroj të gjithëve një muaj agjërimi të pranuar dhe Zoti qoftë me ju e me shqiptarët”, tha Rama./Opinion.al

 

 

 

 

Pas