Aktualitet

MSH nxjerr protokollin për ditën e zgjedhjeve, detyra për KQZ dhe votuesit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:56 - 20/04/21 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar një protokoll që duhet të zbatohet gjatë procesit zgjedhor më 25 prill.

Sipas këtij protokolli, njoftohet se ndalohet pjesëmarrja në zgjedhje e personave të cilët rezultojnë pozitivë me COVID-19, apo të atyre personave të cilët kanë simptoma të virusit. Ndërkohë që të gjithë këta persona duhet të rrinë të izoluar në shtëpitë e tyre.

Gjithashtuja ngarkohet KQZ-në për zbatimin e një sërë masave dhe kushteve kundër përhapjes së pandemisë në qendrat e votimeve. Ministria e Shëndetësisë i ka kërkuar KQZ që ambientet e votimit duhet me doemos që të jenë kati i parë, dhe të kenë hyrje dhe dalje të veçanta.

Përveç maskës, që tashmë është e detyruar, qytetarët do të duhet të respektojnë distancimin si dhe të mbajnë një largësi nga votuesit tjetër rreth 1.5 metra./Opinion.al

(B

Pas