Aktualitet

Mposhti COVID-19, kryepeshkopi Janullatos: Do e bëj vaksinën


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:23 - 23/12/20 |
Opi Nion

Kryepeshkopi i Shqipërisë Anastas Janullatos pasi fitoi betejën me COVID-19 ka dhënë një interviste për mediat greke.

Ai ka përshkruat ndjesitë e tij teksa ishte i infektuar me COVID-19 si dhe kohën kur trajtohej në spitalin grek.

Janullatos thotë se do të vaksinohet në momentin kur vaksina të dalë, sipas rekomandimeve të mjekëve të tij.

Po ashtu, ai iu bën apel qytetarëve që të respektojnë masat anti-COVID dhe të ndërgjegjësohen pasi në këtë mënyrë ruaj veten edhe të afërmit e tyre.

Ju kaluat një sprovë me këtë sëmundje. Kishit frikë?

Jo saktësisht frikë, por një shqetësim i pashembullt. Unë kam kaluar shumë sëmundje në jetën time, por kjo ishte një aventurë në ujërat e paeksploruar. Paraprihej nga një lodhje e çuditshme. Në fillim, testet ishin negative. Më 11 nëntor, u informova se isha testuar pozitivisht për virusin. Faza më e vështirë ishte transporti. Më thanë për një “kapsulë” të caktuar dhe një fluturim të veçantë.

Nuk e kisha imagjinuar kurrë se çfarë do të thoshte kjo. Kur më futën në kapsulë, kisha përshtypjen se po hyja në një arkivol. Një moment i errët. Unë u luta dhe shtova: “Ndiqni çfarëdo që protokolli dikton në raste të tilla”. Dhe përsëri gjeta strehë te të vërtetat që më kanë mbështetur gjithmonë në jetë.

Kur u largova nga Kryepeshkopata, iu përgjigja pyetjeve që ata më bënë: “Ka shumë udhëtime të vështira në Shqipëri dhe unë kam zbritur në gryka tashmë 29 vjet. Të ndash, kështu vuajtjen e përbashkët është një përvojë e rëndësishme. Simptomat janë të lehta. Kam një ndjeshmëri të caktuar në mushkëri, kam kohë që vuaj nga astma. Besoj se do ta kapërcejmë këtë. Pasdite, unë do të jem në Evangelismos në Athinë. Ne kemi kaluar nëpër sprova të caktuara më parë. Ne i kapërcyem ata. Dhe për të mos qenë i trishtuar! Do të kalojë! ‘Sepse, nëse jetojmë, ne jetojmë për Zotin; dhe nëse vdesim, ne vdesim për Zotin. ‘”

Çfarë ju dha shpresë gjatë atyre ditëve të vështira në spital?

Gjatë pasazheve të vështira të jetës sime, unë kthehem në parimet themelore të besimit. Vargjet nga Psalmet derdhin spontanisht: «Pse je rrëzuar, shpirti im? Pse rënkon brenda meje? Ki shpresë tek Zoti, sepse unë do të kem akoma arsye ta njoh atë. ” “Edhe pse ec nëpër luginën e hijes së vdekjes, nuk do të kem frikë nga asnjë e keqe, sepse ti je me mua”. Në këtë izolim të tmerrshëm, i cili është tipari kryesor i kësaj sëmundjeje, antidoti ishte një zë “Ju nuk jeni vetëm, kurrë nuk keni qenë dhe me siguri nuk jeni tani.”

Shumë nga bashkëqytetarët tanë ende vënë në dyshim vetë ekzistencën e koronavirusit. Çfarë do t’u thonit atyre nëse do të kishit mundësinë të flisni me ta?

Shkencëtarët e shquar ekspertë dhe udhëheqësit e kaq shumë vendeve që janë mobilizuar për t’u përballur me të nuk janë as naivë dhe as të pandershëm. Gjithashtu, 3,400 njerëz të tjerë në Greqi dhe 1,690,000 globalisht që kanë vdekur deri më tani nuk janë të parëndësishëm. Ata që kundërshtojnë këto fakte tronditëse janë prekur padyshim nga një sëmundje tjetër e rëndë, e përcaktuar nga thënia e lashtë: “Ju nuk do të më bindni, edhe nëse më bindni”.

Shpesh thuhet dhe shkruhet se pandemia do të ndryshojë mënyrën sesi jetojmë përgjithmonë. A e besoni këtë? Çfarë mësimesh duhet të nxjerrim nga kjo përvojë e frikshme?

Se do të ndryshojë, unë jam i sigurt për këtë. Unë nuk jam i sigurt për “përgjithmonë” dhe nuk jam i sigurt se si. Pas dy Luftërave Botërore pati ndryshime në historinë botërore: aleanca, iniciativa dhe organizata globale, bashkëpunime që përfshijnë tërë njerëzimin. Një mësim i shkëlqyer vjen në një mënyrë që askush nuk e parashikoi. Nuk ishte një komb i vetëm, një ideologji e vetme, një sistem i vetëm [që dështoi]. Pandemia bëri një tallje me të gjitha mbrojtjet e të fuqishmëve të Tokës. Armiku është një proteinë e padukshme, pa fytyrë, me një larmi mutacionesh dhe një agresivitet të çuditshëm ndaj të gjithëve, pa dallim. Mësimi i madh ishte se për t’u përballur me [armikun] kërkohej një aleancë globale dhe mobilizim i forcave shkencore dhe të tjera, dhe një solidaritet global. Imshtë e domosdoshme të rishikohen përparësitë e njerëzimit dhe vlerat që përcaktojnë fatin e tij,

A do të vaksinoheni, kur vaksina të vihet në dispozicion?

Sigurisht. Gjithmonë sipas udhëzimeve të mjekëve të mi të dalluar.

Pas