Bota

Moska: Pasoja të rënda nëse Finlanda dhe Suedia hyjnë në NATO


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:14 - 12/03/22 |
Opi Nion

Anëtarësimi i mundshëm i Finlandës dhe Suedisë në NATO do të kishte pasoja të rënda ushtarake dhe politike dhe do të kërkonte që Rusia të merrte masa hakmarrëse.

Kështu deklaroi drejtori i departamentit të dytë evropian të Ministrisë së Jashtme ruse, Sergei Belyayev “Është e qartë se anëtarësimi i tyre në Aleancë, e cila është kryesisht një organizatë ushtarake, do të sillte pasoja politike dhe ushtarake që do të kërkonin nevojën e rishikimit të marrëdhënieve me këto vende dhe të marrin masa hakmarrëse”, tha Belyaev për Interfax.  Është shumë herët të flitet për natyrën specifike të këtyre masave, shtoi ai.

NATO do të dërgojë 30,000 trupa, 200 avionë dhe 50 varka në Norvegji për stërvitjet e Reagimit të Ftohtë 2022 që fillojnë më 14 mars. Stërvitjet ishin planifikuar për disa kohë, por, raporton BBC, në dritën e pushtimit të Ukrainës marrin një vlerë më të madhe./Opinion.al

Pas