Bota

Moska ndalon konsullin japonez, i akuzuar për spiunazhBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:59 - 26/09/22 |
el ida

Shërbimet ruse të FSB kanë ndaluar një konsull japonez në  Vladivostok me akuzën e spiunazhit. Lajmi bëhet i ditur nga nga komunikatë e lëshuar nga Tass, në të cilën specifikohet që diplomati është shpallur person non grata, ndërsa në Tokjo është prezantuar një notë proteste formale.

Diplomati Motoki Tatsunori, është kapur në flagrancë, ndërsa mblidhte kundrejt parave, informacione të paautorizuara, mes të cilave edhe informacione të lidhura me bashkëpunimin e Rusisë me një vend të Azisë së Pqësorit dhe mbi impaktet e sanksioneve perëndimore./Opinion.al

Pas