-U tha në Opinion

Mori peng vajzën në 2006, Koka: Çalamani e dhunoi dhe më pas goditi veten me xhamBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:34 - 17/11/21 |
Opi Nion

Shqipëria u trondit nga vrasja e 8-vjeçarit në Fier nga Klodian Çalamani, i cili e mori peng, e vrau me lopatë dhe e groposi në oborrin e shtëpisë së tij.

Koka sill në vëmendje një tjetër ngjarje të vitit 2006 ku Çalamani dhe xhaxhai i 8-vjeçarit, kishin marr peng një 16-vjeçare dhe e kishin dhunuar. Në këtë rast ka qenë babai i Mateos, 8-vjeçarit që u vra ditë djeshme, i cili ka ndërhyrë dhe ka bërë të mundur shpëtimin e vajzës.

Në emisionin “Opinion”, Koka ka treguar detaje nga krimi i disa viteve më parë si dhe dënimin që Çalamani mori për atë krim.

“Vajza është ngacmuar nga xhaxhai i viktimës, Mateo në vitin 2006, ka qenë e lidhur me dikë tjetër dhe i ka dalë para vajzëz i kërkonte numrin e telefonit. I dashuri i vajzës ka thënë është e dashura ime dhe ka tentuar të godasë xhaxhain e Mateos. Ky i fundit të nesërmen në bashkëpunim me motrën e Klodian Çalamanit, e cila i ka thënë vajzës më ndihmo se duhet të blej disa gjëra për fëmijët tek marketi. Vajza i ka thënë se jam me rroba të paprështashme dhe motra i ka thënë se hajde marrim shpakat tek shtqia ime. Sapo janë futur, e prisinin brenda dhe Klodian Çalamani dhe Florian Vajsiu e godasin me shpulla dhe e vendosin në krevatin e mesit të dhomës. Klodian Çalamani ka marrë shishen dhe e ka goditur vajzën, por ajo është mbrojtur instiktivisht. Në këtë moment ndodh një moment është një verrim i pashpjegueshëm i Çalamanit, merr copat e xhamit dhe godet veten në fytyrë dhe i ka thënë vajzës se do të lë një shenjë tek gjoksi që ta kesh kujtim gjithë jetën nga ne. Ka ndërhyrë babai i Mateos për ta shpëtuar vajzën dhe vajzën prap e mbante shtrënguar Çalamani. Vajza ka ikur dhe ka patur shenja dhe u dënua vetëm 4 vite. Ka qenë i dënuar më parë vjedhje të rëndomta, ka bërë nga 3 muaj dhe 5 muaj burg. Xhaxhai i Mateos dhe ai  nuk janë marrë me të dashurin dhe janë marrë me vajzën. Motra Çalamanit ka thënë se mua më detyroi vëllai dhe Floriani që të merrja në shtëpia vajzën. Ai ka qenë i dhunshëm përdorues i alkoolit dhe i lëndëve narkotike”,-tha Koka./Opinion.al

Pas