-U tha në Opinion

Mjeku: Kurimi i koronavirusit, si ndihmojnë vitamina C dhe vitamina D


               Publikuar në : 23:02 - 24/02/20 |
Opi Nion

Mjeku i QSUT, Petrit Vargu tha në studion e emisionit “Opinion” se përdorimi i vitaminës C dhe vitaminës D do të ndihmonte në kurimin e koronavirusit, sipas studimeve të fundit, që ai citoi.

“Në studimet e fundit, është parë që vërtet nuk ka vaksinë, por nëpërmjet dozave të mëdha të vitaminës C aktivizohem limfocitet, që janë masë mbrojtëse kundër këtij virusi. Them për 8 gramë Vitaminë C në ditë”.

Duke ju referuar gjithashtu studimeve, Vargu tha se edhe përdorimi i vitaminës D,  në sasinë  5 mijë deri  në 10 mijë unite, do të ndihmonte në mjekimin e koronavirusit , kjo sepse i bën limfocitet T shumë më agresive se agjentët patogjenë. “Jemi në hapat e para të mjekimit”, tha Vargu. /Opinion.al

Pas