Bota

Ministria ruse: Sulmi me raketa në Poloni është shkaktuar nga mbrojtja ajrore e UkrainësBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:14 - 16/11/22 |
Opi Nion

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha këtë të mërkurë se shpërthimi në territorin polak të martën ishte shkaktuar nga një raketë e mbrojtjes ajrore ukrainase dhe se sulmet ruse në Ukrainë nuk kishin qenë më afër se 35 km nga kufiri polak.

“Fotografitë e publikuara në mbrëmjen e 15 nëntorit në Poloni të rrënojave të gjetura në fshatin Przewodow identifikohen pa mëdyshje nga specialistët e industrisë ruse të mbrojtjes si elementë të një rakete të drejtuar kundërajrore të sistemit të mbrojtjes ajrore S-300 të Ukrainës”, tha ministria ruse e mbrojtjes.

Presidenti i Polonisë, anëtar i NATO-s, tha më herët se Varshava nuk kishte prova konkrete për të përcaktuar se kush qëlloi një raketë që goditi një fabrikë polake drithërash rreth 6 km brenda kufirit me Ukrainën, duke vrarë dy persona.

Një burim i NATO-s tha se presidenti i SHBA Joe Biden kishte informuar Grupin e Shtatë dhe partnerët e NATO-s se shpërthimi në Poloni ishte shkaktuar nga një raketë e mbrojtjes ajrore ukrainase./Opinion.al

Pas