Bota

Ministri i financave: Gjermania është gati për embargo të naftës ruse


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:39 - 02/05/22 |
Opi Nion

Gjermania është e gatshme të pranojë një embargo të naftës ndaj naftës ruse, ka thënë ministri ii financave të Gjermanisë.

“Gjermania është gati për sanksione të reja, duke përfshirë një embargo të naftës”,-tha Christian Lindner për CNN.

“Ne jemi përgatitur që të jemi më pak të varur nga importet ruse të energjisë. Duhet kohë për të reduktuar varësinë, ishte gabim të vareshe në këtë mënyrë, por ne po bëjmë përparim. Mund të ulim importet, duke filluar nga qymyri, pastaj nafta. Do të duhet më shumë kohë për t’u pavarur nga importet e gazit natyror rus, por do të vazhdojë kështu që në fund do të jemi plotësisht të pavarur nga Rusia”,-tha ai.

Duke folur për negociatat për një embargo nafte, Lindner tha se nuk donte të spekulonte nëse vendet anëtare të BE-së, si Hungaria, do të duhej të jepnin përjashtime ose të hiqnin dorë nga një embargo e naftës.

“Unë mund t’ju siguroj se Gjermania është e gatshme të reduktojë importet e naftës, ne e dimë se të tjerët po e konsiderojnë këtë çështje me kujdes,”-tha ai. “Ne i marrim këto vendime së bashku, është në interesin tonë më të mirë, të gjitha demokracitë e botës ndajnë këto interesa. Ne po qëndrojmë së bashku… ne duhet të qëndrojmë së bashku në Bashkimin Evropian dhe partneritetin transatlantik.”

Ministri e bëri të qartë gjithashtu se Gjermania nuk do të paguajë për gazin rus në rubla.

“Gjermania nuk mund të shantazhohet,” tha ai. “Kontratat janë kontrata, dhe të gjitha këto kontrata bazohen në pagesa në dollarë ose euro. Kështu që kontraktorët gjermanë duhet të paguajnë në euro ose dollarë. Kjo është situata e kontratave dhe ne e bëjmë nuk ndryshon sepse Putinit i duhen rubla për gjoksin e tij të luftës”,-u shpreh ai./Opinion.al

Pas