Bota

Ministri gjerman:Deri në fund të dimrit gjermanët vaksinohen, kurohen ose vdesinBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:05 - 22/11/21 |
Opi Nion

“Pothuajse të gjithë gjermanët do të vaksinohen, kurohen ose vdesin deri në fund të dimrit”.

Kështu është shprehur ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn në një konferencë për shtyp në Berlin, teksa iu bëri thirrje qytetarëve që të vaksinohen.

Më tej ministri gjerman vijoi deklaratën duke thënë:  “Varianti Delta është shumë ngjitës, dhe kjo është arsyeja pse ne po rekomandojmë vaksinimin urgjent”.

Gjithashtu Spahn  u bëri thirrje gjermanëve që të marrin edhe vaksinat përforcuese, nëse janë vaksinuar 6 muaj më parë, për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të rënda.

Në 24 orët e fundit më shumë se 30 mijë raste të reja me koronavirus janë konfirmuar në Gjermani, dyfishi i shifrave qe u regjistruan javën e kaluar. Spitalet kanë paralajmëruar se kapacitetet janë pothuajse të shteruara, me disa pacientë që duhet të transferohen në klinika të tjera./Opinion.al

 

 

 

Pas