Kryesore

Ministri gjerman, Mass: Jemi skeptik e diskret për korrigjimin e kufijve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:16 - 19/09/18 |
b.f

Ministri i jashtëm gjerman, Mass i cili po zhvillon një vizitë zyrtare në vendin tonë ka folur për temën e debatuar të korrigjimit të kufijve mes Kosovës e Serbisë. Gjatë konferences së përbashkët për shtyp me ministrin Ditmir Bushati, ai tha se “qeveria federale ka frikën e efektit domino nëse Kosova e Serbia ndryshojnë kufijtë.

“Kemi bërë biseda gjatë kësaj kohe me politikanë të vendeve të tjera të rajonit dhe ekziston frika nëse ndyrhsojnë kufijte do të krijohet efekti domino. Qendrimi i qeverisë federale është se ne jemi skeptik dhe diskret për këtë temë. Kërkojmë që çështja e kufijve mes dy vendeve (Kosovë-Serbi) të zgjidhjet në mënyrë të tillë që të mos shkaktohen probleme të tjera shtesë në rajon.

Pas