Aktualitet

Ministrat e Jashtëm të G7: Mbështesim hapjen e negociatave me Shqipërinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 23:10 - 06/05/21 |
Opi Nion

Ministrat e Jashtëm të G7-s deklarojnë se BE duhet të hap negociatat e anëtarësimit të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Në takimin e zhvilluar në Londër, ministrat theksojnë implementimin e reformave, sundimin e ligjit dhe luftën kundër krimit të organizuar.

“Ne mbështesim hapjen zyrtare të negociatave të pranimit në BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ne mbështesim progresin e mëtejshëm në bashkëpunimin rajonal sidomos përmes Tregut të Përbashkët Rajonal, Axhendës së Gjelbër për Ballkanin Perëndimor dhe Procesit të Berlinit ”,-thuhet në këtë dokument./ Opinion.al

Pas