Bota

Michel Barnie shpall kandidaturën për president


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:22 - 27/08/21 |
Opi Nion

Michel Barnie, ish-komisionieri i BE-së, dëshiron të jetë presidenti i ardhshëm i Francës, teksa këtë e ka bërë me dije duke shpall kandidaturënn e tij.

Ai shpalli kandidaturën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2022. Ish-negociatori 70-vjeçar i BE-së për Brexit është deputet dhe anëtar i partisë republikane.

Unë mora vendimin për të qenë kandidat për zgjedhjet presidenciale në prillin e ardhshëm,”  u shpreh  Michel Barnier.

Kam ndërmend të jem president i një France të bashkuar , për të siguruar respekt për francezët dhe për Francën. ” ka vijuar më tej ai.

Në daljen e tij për mediat politikani francez deklaroi se ai dëshiron të udhëheqë Francën në një kohën mjaft të vështirë përballë një botë të rrezikshme e të paqëndrueshme./Opinion.al

Pas