Politikë

Meta:Shpopullimi po plak Shqipërinë,PL program për të mbështetur familjet shqiptareBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:34 - 14/08/22 |
Opi Nion

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta bazuar në një artikull të Monitor për lindshërinë në vend, deklaroi se shpopullimi po tkurr dhe po  plak Shqipërinë.

Përmes një postimi në  “Facebook” Meta tha se do të ketë një program të veçantë për të mbështetur familjet e reja, që të ndërtojnë të ardhmen në Shqipëri. Ai tha se është koha për të rikthyer shpresën dhe besimin se Shqipëria ka diell për të gjithë dhe së pari për fëmijët e saj.

“Shpopullimi po e tkurr dhe po e plak Shqipërinë.

Një tjetër tregues negativ për vitin 2022, ku për tre mujorin e dytë regjistrohen 14.8% lindje me pak.

Për familjet e reja bonuset e lindjes janë shumë të ulta, ndërkohë që korrupsioni, papunësia, pagat e ulta, çmimet e papërballueshme të banesave, cilësia e dobët e edukimit dhe mungesa e perspektivës ja u bën jetesën të papërballueshme.

Partia e Lirisë si një forcë e përkushtuar për të çrrënjosur shkaqet e shpopullimit do të ketë një program të veçantë për të mbështetur fuqimisht familjet e reja, që të ndërtojnë të ardhmen këtu dhe të lindin me guxim dhe gëzim fëmijët e tyre në një vend të sigurt, që kujdeset me dashuri dhe përgjegjshmëri për të ardhmen e tij.

Koha është tani për të rikthyer shpresën dhe besimin se Shqipëria ka diell për të gjithë dhe së pari për fëmijët e saj”, shkruan Meta./Opinion.al

 

Pas