Aktualitet

Meta homazhe për Bashkim Finon: Ishte një nga miqtë e mi më të mirë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:45 - 29/03/21 |
Opi Nion

Presidenti Ilir Meta ka folur për mediat pas homazheve të mbajtura në nderim të politikanit të njohur Bashkim Fino, i cili ndërroi jetë këtë të hënë nga Covid-19.

Kreu i Shtetit tha se Fino ishte një nga miqtë e tij më të mirë si dhe një figurë frymëzuese për të rinjtë që hynë në politikë.

 “Bashkim Fino ishte një nga miqtë e mi më të mirë. Për arsye se në një moshë shumë të re u bë një figurë frymëzuese si kryetar bashkie, ishte edhe faza e përzgjedhjes time në politikë. Detyrë që ai e bëri në mënyrë të jashtëzakonshme. Dhe po kështu unë kam shumë kujtime të veçanta me të. Ai gjithmonë ishte një përkrahës i të rinjve dhe ishte dhe një burrë tepër sportive, i dhënë pas sportit dhe kjo na bashkonte. Ishte shumë njerëzor, bujar zemërgjerë, tolerant dhe dinte të dallonte politikën nga shoqëria. Sot ishte një moment shokues, pavarësisht se kishte pasur disa sfida me shëndetin që i kishte kaluar me sukses. I shpreh ngushëllime familjarëve , të gjithë qytetarët e Gjirokastrës, PS, pasi ishte një nga figurat kryesore në këto 3 dekada të gjithë për dimensionin e tij shoqëror”, tha Meta./Opinion.al

 

Pas