Aktualitet

Merr punëtorë të huaj/Rama-sipërmarrësit: Po filluan me mësu shqip ndërroj


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:13 - 31/03/21 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka qenë ditën e sotme në Shkodër ku ka inspektuar punën që është duke u kryer atje me vaskinimin masiv.

Gjatë vizitës së tij Rama është ndalur dhe tek një fasoneri dhe ka biseduar me pronarët dhe punonjësit.

Gjatë bisedës pronari i fasonerisë në Shkodër i tha kreut të qeverisë se sipas tij, nuk ka fuqi punëtore, teksa Rama u shpreh se me ligjin për të huajt mund të marrë punëtorë të huaj nga Bangladeshi, Afganistani dhe India.

“Ne kemi kaluar ligjin e ri për të huajt që është shumë i thjeshtë. Nuk ka më fare nga ato procedurat e tmerrshme. 7 ditë është procedura për të marrë punëtorë të huaj.  Me këtë pagë që ke ti këtu i ke të sigurt punëtorët e huajt nga Bangladeshi nga Afganistani, nga India. I ke pronto, nuk dinë as shqip dhe nuk merren me thashetheme. Sa të fillojnë me mësu shqip, fillo ndërroi se i futet krimbi, jo politika, jo demokracia jo më the të thashë”, tha Rama.

Ndër të tjera Rama ka bërë me dije se pasi të mbarojë vaksinimi masiv për moshat mbi 70 vjeç do të fillohet me gratë dhe vajzat që punojnë në fasoneri./Opinion.al

Pas