Aktualitet

“Mercenarë shqiptarë në Ukrainë”, Ministria e Jashtme: Kërkuam përgënjeshtrimBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:45 - 18/02/22 |
Opi Nion

Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë ka reaguar pas deklaratave të ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov, i cili tha se ka dyshime që në Ukrainë  ndodhen “mercenarë shqiptarë”.

Në një deklaratë teksa e mohon kategorikisht, ministria bën të ditur se në shenjë proteste është thërritur Ambasadori i Federatës Ruse të cilit i është kërkuar përgënjeshtrimi i lajmit.

“MEPJ hedh poshtë kategorikisht pretendimet e publikuara sot në agjencinë e lajmeve ruse TAS dhe dyshimet e ngritura nga Ministri i Jashtëm Rus, Sergei Lavrov, për praninë e “mercenarëve shqiptarë” në Ukrainë. Në shenjë proteste është thërritur Ambasadori i Federatës Ruse të cilit i është kërkuar përgënjeshtrimi i lajmit”, thuhet në deklaratën e ministrisë.

Pas