Aktualitet

Mediu takohet me ambasadoren Yuri Kim, zbardhen temat e diskutuaraBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:08 - 28/09/22 |
Opi Nion

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu, ka zhvilluar këtë të mërkurë në ambientet e Kuvendit një takim pune me ambasadoren amerikane në Tiranë Yuri Kim, dhe sekretarin Michael Ball.

Përmes një postimi në Instagram, Mediu bëri me dije se në fokus të takimit ka qenë shqetësimi i ambasadës amerikane në lidhje me financimin rus të partive politike.

Po ashtu, Mediu njoftoi se në takim u ra dakord për rëndësinë e financimit transparent të partive politike dhe shmangien e ndikimit të aktorëve të huaj në zgjedhjet dhe politikën shqiptare. Gjithashtu, në takim bashkëbiseduesit ranë dakord për nevojën e një demokracie funksionale si dhe rolin e rëndësishëm të opozitës

POSTIMI I PLOTË

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu zhvilloj nje takim pune në ambientet e Kuvendit të Shqipërisë me Ambasadoren Amerikane në Tiranë Yuri Kim dhe sekretarin Michael Ball.

Ambasadorja Amerikane prezantoi shqetësimin për ndikimet Ruse në financimin e partive politike.

Në takim u ra dakord për rëndësinë e financimit transparent të partive politike dhe shmangien e ndikimit të aktorëve të huaj në zgjedhjet dhe politikën shqiptare.
Po ashtu bashkëbiseduesit ranë dakord për nevojën e një demokracie funksionale si dhe rolin e rëndësishëm të opozitës.

Mediu e informoi Ambasadoren Kim dhe z Ball, për vizitën e deputetëve shqiptar të grupit IPAC në SHBA me ftesë të senatorëve amerikanë Menendez dhe Rubio.

Sulmi kibernetik nga Irani ka nevojë për përgjegjësinë dhe angazhimin e fortë të institucioneve shqiptare si dhe domosdoshmërinë për të bashkëpunuar dhe kordinuar me NATO dhe SHBA.

Pas