Politikë

Berisha takim me sindikatat: Gjendja ekonomike po rrokulliset, qeveria makineri mashtrimiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:30 - 28/09/22 |
Opi Nion

Kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha ditën e sotme ka zhvilluar një takim me sindikatat, ku në fokus të bisedës pati rritjen e çmimeve dhe krizën energjitike.

Gjatë fjalës së tij, Berisha tha se vendi është në një rrokullisje të madhe të gjendjes ekonomike dhe se çdo profesion në Shqipëri ndodhet në gjendje dramatike.

Kryedemokrati deklaroi se qeveria është kthyer në një makineri gjigande vjedhjeje dhe grabitjeje e qytetarëve shqiptarë.

“Në situatën vërtet dramatike në të cilën ndodhet sot Shqipëria, në të cilën ndodhen sot punonjësit, mësuesit, mjektët, minatorët, bizneset e vogla, të rinjtë, studentët, pensionistët, qytetarët në ndihmë ekonomike, është një situatë e pashoqe, e pashembullt në Evropë dhe më gjerë. Është një rrokullisje e madhe e gjendjes ekonomike, e gjendjes morale në raport me dëshpërimin dhe pesimizmin, e mungesës së prespektivës me këtë qeveri. Kjo qeveri nuk është gjë tjetër veçse një makineri mashtrimi në çdo fjalë, në çdo rresht dhe në çdo deklaratë. Një makineri gjigande vjedhjeje dhe grabitjeje e qytetarëve shqiptarë. Një plaçkitje e fondeve publike. Një vjedhje dhe një grabitje e pashumbullt e pasurive kombëtare dhe xhepave të qytetarëve. Nuk ka patur regjim kolonial që të ketë shfrytëzuar një popull të kolonizuar siç e shfrytëzon Edi Rama dhe qeveria e tij popullin shqiptar. Ju e dini si pasuritë përrallorë të shqiptarëve të cilat bëjnë miliarda euro janë shndërruar në një mallkim për qytetarët e këtij vendi. Shfrytëzohen në mënyrë të egër nga klientela e qeverisë, ndërkohë që shqiptarët fitojnë asgjë më shumë se sa fitonin të kolonizuarit”, tha Berisha./Opinion.al

 

 

Pas