Aktualitet

Më shumë se 16 mijë raste aktive, 449 pacientë të shtruar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:57 - 22/11/20 |
Opi Nion

Ministria e Shëndetësisë ka raportuar të dielën se në të gjithë vendin rezultojnë 16,220 raste aktive të personave të infektuar nga koronavirusi, ku 8331 prej tyre vetëm në Tiranë.

Edhe numri i të shtruarve në spitale vijon të shënojë rritje duke ju afruar mbushjes së kapaciteteve në të tre spitalet Covid.

“Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 449 pacientë, 12 në terapi intensive, 6 pacientë janë të intubuar”, njoftoi ministria ndërkohë që një ditë më parë ishin raportuar 443 pacientë në të treja spitalet.

Ndërkohë numri i përgjithshëm i viktimave ka arritur në 699 persona, ndërsa vetëm në 24 orët e fundit kanë humbur jetën 14 persona. Kujtojmë se një ditë më parë, ministria raporti 10 persona në terapi intensive dhe 5 të intubuar.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë  8331

Durrës 1164

Elbasan 813

Fier 1223

Korçë 870

Vlorë  801

Shkodër 888

Lezhë 699

Berat 499

Kukës 323

Dibër 133

Gjirokaster 476

 

 

 

Pas