Politikë

Mcallister: I shqetësuar që nesër votohet Kodi pa pritur “Venecian”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:04 - 28/10/20 |
Opi Nion

Kryetari i Komisionit të Jashtëm në Parlamentin Europian, David Mcallister, ka reaguar për vendimin e mazhorancës, për të votuar ditën e nesërme në Kuvend ndryshimet në Kodin Zgjedhor.

Mcallister, përmes një postimi në Twitter, shkruan se është shumë i shqetësuar që nuk po dëgjohen thirrjet kombëtare dhe ndërkombëtare dhe nesër votohen në Parlament ndryshimet në Kodin Zgjedhor pa pritur opinionin e Komisionit të Venecias.

Sipas tij ndryshimet e njëanshme të marrëveshjes mund të thellojnë më tej klimën e mosbesimit përpara zgjedhjeve të 25 prillit.

Postimi i plotë:

Shumë i shqetësuar se, pavarësisht thirrjeve kombëtare dhe ndërkombëtare, duke kërkuar që të presin një mendim të Komisionit të Venecias, votimi për ndryshimet në Kodin Zgjedhor të #Shqipërisë është caktuar për nesër.

Ndryshimet e njëanshme të marrëveshjes mund të thellojnë më tej klimën e mosbesimit dhe polarizimit përpara zgjedhjeve të përgjithshme të 25 prillit 2021. Ato do të jenë joproduktive ndaj përpjekjeve për hapjen e konferencës së parë ndërqeveritare deri në fund të vitit./ Opinion.al

Pas