Aktualitet

Mbytja e turistes angleze në Sarandë, arrestohet 45-vjeçari. Për çfarë akuzohetBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:22 - 20/09/22 |
Opi Nion

Një 45-vjeçar është arrestuar nga policia në lidhje me ngjarjen e rëndë të ndodhur në Sarandë ku u mbyt gjatë një ekspedite zhytjeje një 29-vjeçare angleze.

45-vjeçari rezulton se e kishte punësuar në mënyrë të paligjshme instruktoren e zhytjes, në grupin e tij të punës dhe nuk kishte siguruar kushtet e nevojshme teknike për këtë aktivitet.

Ai akuzohet për për veprat penale “Shkelja e rregullave të mbrojtjes në punë” dhe “Punësimi i paligjshëm”.

Nga specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Sarandë u arrestua në flagrancë shtetasi S. K., 45 vjeç, banues në Sarandë, për veprat penale “Shkelja e rregullave të mbrojtjes në punë” dhe “Punësimi i paligjshëm”, pasi ditën e djeshme, në vendin e quajtur “Vapori i mbytur”, gjatë ekspeditës së zhytjes, me përgjegjës këtë shtetas, është mbytur shtetasja angleze R. G., 29 vjeçe. Nga verifikimet ka rezultuar se shtetasi S. K. e kishte punësuar në mënyrë të paligjshme instruktoren e zhytjes, në grupin e tij të punës, si dhe nuk ka siguruar kushtet e nevojshme teknike për zhytje”-njofton policia.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme./Opinion.al

Pas