Bota

Mbytet një varkë me emigrantë në Kanalin Anglez, dyshohet për viktimaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:54 - 14/12/22 |
Opi Nion

Një incident me një varkë të  vogël emigrantësh është raportuar të ketë ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në Kanalin Anglez, pranë Kentit.

Gazetari i BBC-së Simon Jones tha se kuptohet se ka pasur viktima, por ende nuk ka konfirmim nga autoritetet.

Varkat e shpëtimit, ekipet e shpëtimit të rojes bregdetare dhe një ambulancë ajrore u dërguan për të ndihmuar në një operacion kërkimi dhe shpëtimi. Një anije peshkimi ishte gjithashtu në zonë për të ndihmuar në operacion.

Gjithashtu u përfshi në operacion edhe Marina Franceze.

Shërbimi i Ambulancës në Bregun Juglindor tha se u thirr pas raportimeve të një incidenti rreth orës 03:40 GMT dhe ka dërguar ekuipazhe në Dover, në Kent, për të ndihmuar në shpëtimin e personave që ndodheshin në varkë.

Qeveria tha se ishte në dijeni të incidentit dhe agjencitë po mbështesnin një përgjigje të koordinuar.

Incidenti vjen vetëm disa orë pasi kryeministri i Britanisë Rishi Sunak prezantoi planin me pesë pika për të trajtuar emigracionin e paligjshëm në Britaninë e Madhe./Opinion.al

 

Pas