Aktualitet

Mbyllja e kopshtit turk, prindërit bashkë me fëmijët protestë para KryeministrisëBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:21 - 29/09/22 |
Opi Nion

Këtë të enjte kanë dalë në protestë përpara kryeministrisë prindërit dhe fëmijët e kopshtit  “Zubeyde Hanim”, pjesë e shoqërisë ‘Turgut Ozal’.

Prindërit kundërshtojnë vendimin e qeverisë për mbylljen e kopshtit.

“Më duket e padrejtë. Për momentin kemi menduar këtë protestën. Kjo protestë sot do të zgjasë deri në 12 orë. Unë po pres që qeveria do bëjë diçka”, u shpreh një nga prindërit.

Prindërit kanë dalë me pankarta dhe janë të shoqëruar nga fëmijët 3-6 vjeç që ishin pjesë e këtij kopshti.

Disa ditë më parë qeveria vendosi mbylljen e kolegjit turk në Tiranë “Mehmet Akif Ersoy” si dhe të kopshtit “Zubeyde Hanim”.

Ndërkohë, një ditë pas vendimit të qeverisë, reagoi dhe ministrja e Arsimit, Evis Kushi e cila pohoi se arsyeja që ishte mbyllur shkolla, ishte për faktin se kolegji ishte transferuar në një godinë për të cilën nuk ishte marrë leje dhe se nuk plotësonte standardet.

Pas