Bota

Mbretëresha Elisabetë kthehet në kështjellë, pasi kalon natën në spital


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 08:50 - 22/10/21 |
Opi Nion

Mbretëresha e kaloi natën e së mërkurës në spital për kontrolle paraprake mjekësore dhe tani është kthyer në Kështjellën Windsor, tha Buckingham Palace.

Monarkja 95-vjeçare u kthye nga spitali privat në qendër të Londrës mesditën e së enjtes dhe është në gjendje të mirë , shtoi pallati.

Mbretëresha kishte anuluar një vizitë në Irlandën e Veriut të mërkurën. Asaj iu dha këshilla mjekësore për të pushuar disa ditë pas një agjende të ngjeshur me angazhime publike.

Në një deklaratë të enjten mbrëma, Pallati Buckingham tha: “Pas këshillave mjekësore për të pushuar për disa ditë, Mbretëresha la spitalin të mërkurën, duke u kthyer në Kështjellën Windsor në drekë sot dhe mbetet në gjendje të mirë”.

Mbretëresha udhëtoi me makinë për në Spitalin e Mbretit Eduard VII në Marylebone, rreth 19 milje (32 km) nga Windsor, ku u vizitua nga specialistët. Është hera e parë që mbretëresha qëndron në spital që nga viti 2013, kur pati simptoma të gastroenteritit.  Mbreti Edward VII është një spital privat i përdorur nga anëtarët e familjes mbretërore – përfshirë burrin e Mbretëreshës, Duka i ndjerë i Edinburgut, i cili mori trajtim atje në fillim të këtij viti./Opinion.al

Pas