Aktualitet

Mbledhja e Stabilizimit e Asociimit, BE: Organet e drejtësisë po veprojnë!


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:30 - 01/03/21 |
Semiljana Azizi

Këshilli i Stabilizim Asociimit ka vlerësuar Reformën në Drejtësi. Në një deklaratë pas takimit,  Këshilli i SA thekson se organet e reja të drejtësisë kanë filluar të veprojnë.

‘Këshilli i SA vuri në dukje dhe rishikoi përparimin në fushat e reformave duke përfshirë sundimin e ligjit dhe gjyqësorin, respektimin e të drejtave themelore, administratën publike, politikën ekonomike, arsimin dhe punësimin, lidhjen dhe axhendën e gjelbër. Këshilli i SA vlerësoi vendosmërinë e Shqipërisë në ndjekjen e axhendës së saj të reformave në BE. Theks i veçantë iu dha procesit të rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve (“procesi i vetingut”) si dhe Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë, të dyja këto kanë rifilluar funksionimin. Këshilli i SA mori shënim pozitiv se organet e reja të specializuara të Shqipërisë për të luftuar anti-korrupsionin dhe krimin e organizuar kanë filluar të veprojnë.”- thuhet në deklaratën e Këshillit.

Ndër të tjera në deklaratën e siguruar nga mediat thuhet se Këshilli i SA ka mirëpritur vendimin e BE i marrë në Mars të 2020 për të hapur negociatat me Shqipërinë, duke parë kështu progres.

“Këshilli i SA mirëpriti vendimin historik nga Këshilli i Bashkimit Evropian në Mars 2020 për të hapur negociatat e pranimit me Shqipërinë. Këshilli i SA shënoi pozitivisht Raportin e Komisionit Evropian për Shqipërinë 2020, i cili vlerësoi se Shqipëria rriti përpjekjet e saj dhe dha rezultate të mëtejshme të prekshme dhe të qëndrueshme në fushat kryesore të identifikuara në Konkluzionet e Këshillit.”-përmendet ndër të tjera në deklaratë.

Në deklarat është  përmendur gjithashtu edhe nevoja për dialog para zgjedhjeve të ardhshme parlamentare.

Në këtë drejtim, Këshilli i SA ra dakord mbi nevojën për ndjekje të mëtejshme në të gjitha aspektet e mbuluara nga rekomandimet e OSBE / ODIHR, si dhe rekomandimet e Komisionit të Venecias në lidhje me zgjedhjet e ardhshme. Dialogu konstruktiv dhe gjithëpërfshirës midis partive politike dhe bashkëpunimi në parlamentin e Shqipërisë do të jenë thelbësore për përparimin e mëtejshëm në reformat dhe për qëndrueshmërinë e përgjithshme të angazhimit në procesin e integrimit në BE”, thuhet në deklaratë.

Kujtojmë se takimi u drejtua nga Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë / Nënkryetari i Komisionit,  Josep Borrell. Kurse delegacioni shqiptar drejtohej nga Kryeministri i Shqipërisë, Edi Ram, ministrja e Jashtme Olta Xhaçka, Sekretari i Përgjithshëm i PS-së, Taulant Balla, Kryenegociatori për Shqipërinë në BE, Zef Mazi.  Komisioneri për Politikën e Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Olivér Várhelyi, përfaqësoi Komisionin Evropian./Opinion.al

Pas