Bota

Mbi 40 shkolla në Berlin raportojnë të infektuar me Covid–19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:36 - 21/08/20 |
el ida

Raste të infektimeve më koronavirus janë raportuar të paktën nga 41 shkolla në Berlin, thuajse dy javë pasi 825 shkollat në kryeqytet hapën dyert për nxënësit.

Njoftimi i autoriteteve të arsimit në Berlin për qinda nxënës dhe mësues që kanë hyrë në karantinë, sipas ekspertëve tregon mungesën e njohurisë për infektimin në ambjentet e shkollave.

Eksperienca në Berlin është një përsëritje e asaj të disa shteteve në Amerikë, Gjeorgjisë dhe Izraelit, të cilat kanë raportuar shpërthime të virusit në shkolla.

Sakaq, rastet e të infektuarve të rinj kanë vijuar të shtohen në Europë./Opinion.al

Pas