Sport

Finalja Inter-Sevilla, barazojnë spanjollët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:06 - 21/08/20 |
el ida

Në 5 minutat e para të ndeshjes Inter-Sevilla, Lukaku i zilatërve ka shënuar golin e parë, kundër spanjollëve.

Po vetëm shtatë minuta më pas, Sevilla ka barazuar, duke e kthyer kështu finalen në një sfidë plot emocione.

Në finalen e Europa League, italianët vijnë të frymëzuar nga një fitore të madhe përballë Shakhtar 5-0, kurse Sevilla mposhti me përmbysje Manchester United-in 2-1.

Inter do të kërkojë sot trofeun e 4-t të Europa League, dhe të parin që kur kompeticioni i dytë më i rëndësishëm nisi të quhet kështu,.

Suksesi në këtë turne do të shërbente si impuls pozitiv për ambientin zikaltër dhe për tifozët, dhe do të ishte një hap përpara në procesin e rritjes së ekipit, por do të sillte edhe përfitime të rëndësishme financiare.

Deri më tani, zikaltërit kanë përfituar 16 milionë euro, ndërsa triumfi në finale do t’i ngrinte në 25 milionë euro të ardhurat nga shpërblimet e UEFA-s.

Përfitimet do të zgjerohen, edhe për sa i takon përhapjes së markës në arenën ndërkombëtare, deri te finalja e Superkupës së Europës./Opinion.al

 

Pas