Kryesore

Mbi 13 ton ushqime të skaduara drejt Shqipërisë: Ja lista e produkteve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:20 - 26/10/18 |
b.f

Me tonelata ushqime importohen në Shqipëri pa dokumente të rregullta dhe disa syresh në prag skandence apo të mykura. Kjo tashmë pranohet dhe nga autoritetet, përpos që është denoncuar nga emisionet investigative.

Në një njoftim të fundit për mediat, AKU thotë se ka ushtruar kontroll në pikat doganore dhe ka konstatuar se 13.3 ton ushqimet ishin jashtë standarteve për tu tregtuar në vendin tonë.

Njoftimi i plotë

Për periudhën 1-25 tetor në rang vendi janë kryer 4011 kontrolle në të gjitha pikat doganore të Shqipërisë. Gjatë kësaj periudhe janë konstatuar dhe bllokuar 13.3 ton produkte ushqimore të pasigurta për tregun shqiptar. Trupa inspektuese e AKU-së ka kryer procedurat për kthim në origjinë të këtyre produkteve.

Konkretisht, në pikën doganore, Durrës janë bllokuar 4.5 ton oriz me vend origjinë, Spanjë. Ngarkesa në fjalë nuk shoqërohej me certifikatë fitosanitare gjë që bie në kundërshtim me legjislacionin në fuqi.

Ndërkohë, në pikën doganore, Qafë Thanë është bllokuar një sasi prej 1.8 ton domate me vend origjinë Lituani pasi u konstatua prezencë myku dhe të kalbura- pra të papërshtatshme për konsum.

Ndërsa në pikën doganore, Hani i Hotit janë bllokuar: 2.2 ton birrë, origjina nga Çekia dhe 4.8 ton produkte ushqimore si, kripë, salcë djathi, patatina, kokoshka dhe çokollatë me vend origjinë, Hungarinë. Këto dy ngarkesa ishin afër afatit të skadencës- pra nuk lejohen të futen për konsumin vendas.

 

Pas