Aktualitet

Mbërrijnë në Rinas 192 mijë doza të vaksinës kineze “Sinovac”


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:48 - 25/03/21 |
Opi Nion

Ka mbërritur në aeroportin e Rinasit avioni në të cilën ndodhen vaksinat kineze anti-COVID, i ardhur nga Turqia.

Kujtojmë se lajmi është bërë i ditur nga Kryeministri Edi Rama pak orë më parë nga Stambolli, ku shkoi për një vizitë 1 ditore. Ai tha konkretisht se do të sillte sot në Tiranë 192 mijë vaksina kineze të “Sinovac”.

Rama njoftoi gjithashtu se kishte siguruar 1 milionë vaksina kineze dhe se gjysëm milionë doza do të mbërrijnë brenda 60 ditësh.

Kemi siguruar 1 milionë vaksina të tjera. Kontraktuam për momentin gjysëm milionë doza brenda 60 ditësh. Sjellim sot në Tiranë 192 mijë

*Për më shumë pas pak orësh në Rinas dhe kur ju them do t’ia dalim, mos e dyshoni kurrë që do t’ia dalim” thuhej një njoftimin e Ramës.

Ndërkohë kujtojmë se ditën e djeshme Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu sëbashku me Kryeministrin Edi Rama kanë njoftuar se javën tjetër don të nis vaksinimi masiv në vend./Opinion.al

Pas