Aktualitet

Masat anti-COVID, Najada Çomo: Komiteti këshillon, qeveria vendos


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:10 - 15/03/21 |
Opi Nion

Pavarësisht nisjes së fushatës së vaksinimit, Shqipëria vijon të regjistroj shifra të larta të viktimave dhe rasteve të reja me COVID-19.

Lidhur me situatën e krijuar në vendin tonë, ka folur Najada Çomo, shefe e Infektivit dhe njëkohësisht dhe kandidate e PS-së në qarkun e Tiranës për deputete.

Në “Abc News”, Çomo thotë se Komiteti i Ekspertëve mbledh të dhëna për pandeminë dhe më pas këshillon masat që duhen ndjekur për të ndaluar përhapjen e pandemisë.

Ajo thekson se është qeveria ajo që vendos përfundimisht nëse masat do të hyjnë në fuqi ose jo.

Kjo është një e vërtetë e padiskutueshme. Ne jemi një komitet ekspertësh që ju i njihni si emra, ne këshillojmë në kuptimin vendimmarrës, por vendimmarrja është vendimmarrje nga ekzekutivi. Ka qenë një punë e mundshme e jona. Vendimet ishin tonat, ne ishim një komitet miks. Ekzekutivi është vendimmarrës, ai që vendos, por këshilla që t’i ofron nga ana mjekësore. Ne këshillat ja dërgojmë qeverisë. Ne bëjmë më të mirën për shëndetin e popullatës” tha Çomo./Opinion.al

Pas