Kryesore

Marrëveshja për Reformën Zgjedhore, flasin ambasadorët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:03 - 05/06/20 |
Al Do

Ka përfunduar mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore në Pallatin e Kongreseve ku morën pjesë edhe ambasadorët e SHBA, BE, Britanisë dhe OSBE.

Në përfundim të saj ata deklaruan se është arritur konsensusi për Reformën Zgjedhore dhe përgëzuan palët për konsensusin.

Jemi të knqaur që këshilli ka arritur këtë marrëveshje të rëndësishme. Cdo parti dhe cdo person kontribuuan dhe në fund dhanë dicka. E bënë këtë që vendi të fitonte. Disa mund ta kritikojnë marëveshjen si jo të mjaftueshme por nëse e shohim në kuadër të gjerë, kjo është një gjë për të cilën të gjithë do të japin mbështetjëe e tyre. Ne jemi pjesë e kësaj marrëveshje dhe krenarë për të.“, tha ambasadojra e SHBA, Yuri Kim.

Ne e mirëpresim këtë marrëveshje. Është rrezultati i një procesi gjithëpërfshirës i cili ka filluar në kjanar. Të mërkurën ne e kemi patur një marrëveshje por opozita kërkoi më shumë shqyrtim në detajet e administratës zgjedhore. Gjë e cila është në përpiuthje me rekomandimet e odihr dhe ne e mbështesim. Bazuar te kjo mazhoranca e pranoi dhe kjo është marrëveshja e arritur. Shqipëria është më afër BE pas kësaj marrëveshjeje. Një nga kushtet për celjen e negociatave do të përmbushet së shpejti. Javën tjetër KE do të propozojë kuadrin negociator mes BE dhe Shqipërisë.“, tha ambasadori i BE, Luigi Soreca.

Kjo është një ditë e mirë në fund të një jave të vëshitë. Të gjithëve u është dashur të japin dicka. Marrëveshja u bë e mundur pasi të gjithë kërkonin të arrinin në konsensus dhe kjo është një mesazh i mirë për politkën shqiptare. Ky është vetëm fillimi dhe tani ka rëndësi implementimi. Nëse shpirti i kompromisit që pamë gjatë kësaj jave vazhdon jam besimplotë për të ardhmen.“, tha ambasadori britanik, Duncan Norman.

Pika e fundit ku palët ende nuk kishin gjetur konsensus për ndryshimet në Kodin Zgjedhor ishte ajo e administrimit zgjedhor.

Në zgjedhjet e ardhshme, komisionet do të mbeten siç janë aktualisht. Pjesë e dakordësisë mes palëve për administrimin zgjedhor është edhe riformatimi i KQZ. Ky do të jetë një organ i ndarë në tre trupa të balancuara politike. Kryetari zgjidhet me konsensus, nënkryetari nga opozita. /Opinion.al

Pas