Rajoni

Maqedonia e Veriut shënon rënie të rasteve me COVID-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:26 - 08/09/20 |
Opi Nion

Në Maqedoninë e Veriut numri i rasteve aktive me COVID-19 është ulur nën dymijë.

Sipas raportit të Ministrisë së Shëndetësisë, sot janë regjistruar 8 persona të vdekur nga COVID-19, 99 të infektuar dhe 214 të shëruar, ndërkohë që janë kryer gjithsej 1,384 teste.

Me këto shifra, numri i përgjithshëm i të infektuarve arrin në 15,226. Prej tyre, 631 pacientë kanë vdekur, 12,700 janë shëruar, ndërsa aktive mbeten 1,895 raste.

Numrin më të madh të viktimave janë regjistruar në Shkup. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka thënë se, për momentin qeveria e tij nuk planifikon vendosjen e masave kufizuese për qytetarët, institucionet apo bizneset.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se javën e ardhshme do të zhvillohet një video-konferencë me ministrat e shteteve të rajonit, përkatësisht Bullgarinë dhe Greqinë, lidhur me çështjen e kufijve, nëse do të ketë apo jo lehtësira për lëvizjen e qytetarëve.

Pas