Rajoni

Maqedonia e Veriut/ Filipçe: Situata nga pandemia po përmirësohet


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:20 - 27/11/20 |
Opi Nion

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe ka dekalruar se Maqedonia e Veriut tashmë e ka kaluar pikun e pandemisë së COVID-19.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë gjendja në vend ka nisur të stabilizohet. Sipas Filipçe piku është arritur më 17 nëntor, kur janë regjistruar 1.407 raste me koronavirus, apo 41.2 për qind të infektuar, nga numri i përgjithshëm i testeve të bëra.

“Që atëherë kemi një nivel të qëndrueshëm, pra kemi një numër thuajse të njejtë të të infektuarve në bazë ditore. Madje ka një rënie të lehtë që mund të mos vërehet, por sistemi shëndetësor dhe personeli mjekësor e ndiejnë atë”, ka deklaruar ministri Filipçe.

Ndër të tjera, Ministri i Shëndetësisë ka thënë se tashmë fuqia përçuese e infeksionit nga njëri person në tjertri ka rënë, duke bërë kështu që dhe numri i rasteve të jetë më i vogël.

Ministria shprehet se aktualisht përçimi i virusit nga njëri person tek tjetri është ulur.

“Fatkeqësisht, numri i vdekjeve është rritur. Javën e kaluar ajo u rrit me 45% krahasuar me një javë më parë. Numri mesatar i pacientëve të shtruar në spital në dy javët e fundit është rreth 1,280. Por, gjithashtu inkurajojnë shifrat e larta të personave të shëruar, që thuajse janë të njëjta me numrin e të infektuarve”, ka theksuar ministri i Shëndetësisë.

Ndërkohë sa u përket masava shtrënguese, Filipçe shtoi se nuk do të aplikohen më tej, deri sa kufizimet aktuale të japin efek pozitiv.

Pas