Rajoni

Maqedoni e Veriut/ Shënohet viktima e parë nga variant britanik i COVID-19


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:20 - 30/01/21 |
Semiljana Azizi

Është shënuar në Maqedoninë e Vriut viktima e parë e infektuar me variantin britanik të COVD-19.

Rasti i dytë është nga 18 janari, ndërsa pacienti doli nga spitali dhe ndërpreu trajtimi tre ditë më parë.

Më parë, lloji i ri britanik u zbulua në një 46-vjeçar nga Shkupi, i cili tashmë ishte shëruar. Sipas “Deutsche Welle”, bëhet fjalë për presona të infektuar nga Shkupi dhe Ohri. Një rast është nga 4 janari, kur një test pozitiv u konfirmua tek pacienti, i cili fatkeqësisht vdiq si pasojë e virusit.

Sipas mjekëve duke marrë parasysh transmetueshmërin e cila mund të bëhet shumë kollaj me këtë variant, ai me siguri do të bëhet dominues në vend pas disa muajsh, si në shumë vende të tjera të botës./Opinion.al

Pas