Politikë

Manja:Legalizuan ndërtimin e katit shtesë në kopshtin e fëmijëve,i kemi kallëzuar


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:04 - 16/11/21 |
Opi Nion

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja, gjatë një konferencë për shtyp ka bërë publike dy raste të abuzimit me pronat, të denoncuar nga qytetarë.

Ministri tha se rasti i parë është bërë për njësinë administrative ISHEM, Durrës , ku është legalizuar një vend brenda një kopshti publik.

Ndërtimi pa leje është bërë direkt mbi kopshtin, është shtuar një kat, aty ku mësojnë fëmijët e kësaj njësie. Legalizimi është bërë në mënyrë abuzime, zyrtarët që do të denoncohen sot në SPAK e kanë marrë legalizimin për privatin. Kemi dërguar në prokurori 6 persona, punonjës aktual e jo vetëm . Me veprimet e tyre shpërdoruan detyrën në mënyrë flagrante”,-tha Manja.

Ndërsa rasti i dytë i përket drejtorisë rurale 2.

Në kartelën manuale të pasurive, prona rezulton shtet, ndërsa rezulton në emër të një qytetari i cili nuk ka bërë kërkesë. Në listën e trojeve, kjo pasuri një herë është në emër të një qytetari, një herë shtet, një herë në emër të një qytetari tjetër. Janë kryer veprime për sekuestrimin e tokës. Të gjitha këto janë kryer nga një person i vetëm. I njëjti person që ka kryer të njëjtat gjëra për të regjistruar pronat. Këto raste janë të parat për të cilat njësia antikorrupsion ka përfunduar hetimet, janë firmosur kallëzime. Për rastin e Ishëm, ka të bëjë me faktin se është në zonë bregdetare”,-tha ministri më tej.

Manja tha se nga e marta deri më tani janë marrë me qindra denoncime ne njësinë antikorrupsion , ndërsa u bëri thirrje punonjësve të ndershëm të kadastrave të mos bien pre e presioneve të kolegëve të tyre, që siç tha ai tani i kanë të hapura hesapet me drejtësinë

Nga e marta deri sot pranë kadastrës kanë 128 denoncime për abuzime, dhe në tërësi nga e marta dhe sot janë 138 denoncime, ku kadastra zë peshën kryesore. Ka denoncime për tjetërsime prone dhe regjistrime fiktive. Bëj thirrje edhe noterët se ky është një zinxhiri i tërë , nuk veprohet vetëm. U bëj thirrje punonjësve të ndershëm të Kadastrave, mos bini pre e presionit të kolegëve që i kanë hesapet hapur, mos lejoni të fusin duart asnjë nga kolegët tuaj, respektoni ligjin për qarkullimin e materialeve, mos lejoni që dosjet të jenë objekt i këtyre nëpunësve që i kanë hesapet hapur me njësinë antikorrupsion. Këto janë raste për të cilat ne kemi sugjeruar marrjen e masave. Nëpunësit duhet ta kuptojnë që nuk të bëjnë ata pronarë , aty thjesht regjistrohen pronat e shtetit dhe qytetarëve shqiptarë”,-tha ministri.

Pas