Aktualitet

Blinken letër Xhaçkës: SHBA vlerëson thellë marrëdhënien e ngushtë me Shqipërinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:35 - 16/11/21 |
Opi Nion

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i ka dërguar një letër ministres për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, ku i ka shprehur mirënjohjen për kontributin e dhënë nga Shqipëria në strehimin e qytetarëve afganëve.

Në emër të Departamentit të Shtetit, dëshiroj t’i shpreh mirënjohjen tonë më të thellë Republikës së Shqipërisë që ishte vendi i parë që ofroi një parajsë të sigurtë për afganët e rrezikuar dhe për zemërgjerësinë e kurajon që populli juaj ka treguar gjatë gjithë operacioneve të NATO-s në Afganistan. Në mënyrë të veçantë dëshiroj t’ju përgëzoj për ndërhyrjen e fuqishme në Ministerialin e datës 20 gusht të takimit virtual të Ministrave të Jashtëm”, nënvizon z.Blinkën në letrën e tij.

Sipas Blinken, investimi i shtetit shqiptar në sigirinë e polpulli afgan ka ndihmuar në avancimin e synimeve të përbashkëta të SHBA me Shqipërinë.

Investimi i Shqipërisë në sigurinë dhe prosperitetin e popullit Afgan ka ndihmuar shumë në avancimn e synimeve tona të përbashkëta. Trupat shqiptare ndihmuan në krijimin e një ambienti të qëndrueshëm dhe të sigurtë për forcat tona si dhe për popullin afgan. Prania e tyre ka bërë të mundur që Aleanca e NATO-s të kryejë operacionet e saj, t’u mundesojë vajzave të reja ndjekjen e shkollës si dhe kanë bërë më të sigurtë jetën e përditshme për shumë qytetarë afganë. Shtetet e Bashkuara vlerësojnë thellë marëdhënien tonë të ngushtë me Shqipërinë dhe mbetemi besimplotë në vazhdimin e këtij partneriteti strategjik për avancimin e interesave tona të përbashkëta”, shkruan Antony Blinken në letrën e tij.

Letra e Sekretarit Blinken iu dorëzua ministres Xhaçka nga ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në Tiranë, Yuri Kim.

Pas