Aktualitet

Mandat i pakufizuar për prokurorët e SPAK, Manja: Kërkesë legjitime


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:45 - 18/11/21 |
Opi Nion

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja, ka thënë se kërkesa e SPAK për mandat të pakufizuar për prokurorët, është legjitime.

Përcaktimi i mandatit është i sigluar në Kushtetutë, prandaj do të duhet të ulemi me ta dha ta diskutojmë, sepse nëse do të ketë ndryshim, do të duhet të preket Kushtetuta. Pa dyshim që kërkesa e tyre është legjitime, për sa kohë mandati i gjykatësve është i pakufizuar. Por kjo është një çështje që pret”, tha Manja.

Dy ditë më parë, Struktura e Posaçme Antikorrupsion kërkoi ndryshimin e ligjit që kufizon mandatin e prokurorëve pjesë të saj. Në një kërkesë drejtuar komisionit të ligjeve në Kuvend, SPAK pretendon se kufizimi i mandatit të prokurorëve nuk i shërben luftës kundër korrupsionit.

SPAK thotë se kufizimi i mandatit të prokurorëve në 9 vite, nuk aplikohet për gjyqtarët e Gjykatës së Posaçme dhe është i gabuar të aplikohet edhe për prokurorët për disa arsye, si investimi për trajnimin e prokurorëve, kohën e gjatë që harxhohet për emërimin e tyre nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë, por edhe për faktin se, sipas SPAK, në funksionet me mandat të kufizuar, është konstatuar se në vitin e fundit të mandatit, funksionari mendon për të gjetur një zgjidhje të favorshme punësimi pas mbarimit të mandatit dhe jo të kryejë detyrën që i është ngarkuar.

Pas