Aktualitet

Majlinda Bregu: Jam për sistem zgjedhor si i vitit 2005Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:39 - 02/05/16 |
b.f

Deputetja e PD-së Majlinda Bregu ka qenë e ftuar e Baton Haxhiut në Zona B të Klan Kosovës.

Ajo ka thënë se investohet pak në politikë ndërsa ajo beson te politika ashtu si edhe nuk ka asgjë të keqe që njerëzit të besojnë në politikë.

“Unë besoj te politika dhe nuk besoj se ka të keqe se njerëzit besojnë se politika mund të bëjë ndryshimin. Politika e cila vjen nga zhurma kundër establishmentit politik, e cila prodhon më shumë demagogji. Në investojmë pak të politika”.

Bregu është shprehur se do të dontë një sistem zgjedhor si ai i vitit 2005.

“Po përsëris se unë do të kishta preferuar një sistem të vitit 2005. Një sistem zgjedhor i cili sot i jep mundësinë të pjesëmarrjes së drejtpërdrejtë të qytetarit, sepse ata duan të të shohin duan kontakt, por jo lista të mbyllura”.

Ajo ka thënë gjithashtu se qytetari po tregon se ka nevojë për ballafaqim të drejpërdrejtë dhe në rast se kërkon pjesëmarrjen në parlament i duhet të jetë në kontaktë me të.

“Asnjë sistem zgjedhor nuk është i përkryer, po as nuk është i cungët. Më të këqijat që na kanë ndodhur ne janë shmangia nga ideologjitë, më pas mbështeten oligarkët dhe pasurisë ekstreme e disave”.

 

 

 

KOMENTO (2)

Shkruaj nje koment

 1. Nryshim te Kodit Zgjedhor
  Liste te Hapura te partive apo subjekteve qe marrin pjese ne zgjedhje.
  Votim dhe Numerim Elektronik me shenja gishtash dhe numer karte identiteti per identifikim
  Votim per te gjithe shtetasit shqiptare kudo qe ndodhen brenda apo jashte Shqiperise.
  Pastrimi i listave nga mijera votues qe kane minimalisht dy dekada qe nuk jetojne.
  Kjo do te zvogelonte mundesine e manipulimit dhe do ti jepte vlere votes se sovranit.
  Mos harroni emrat e emigranteve ne lista qe nuk kane patur mundesi te votojne jane perdorur per te mbushur kutite sipas interesave te mafias se radhes.

Pas