Aktualitet

Mafia shqiptare në Britani/Dhunë e pamëshirshme e prodhim i kanabisit nga emigrantëtBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:12 - 27/08/22 |
Opi Nion

Gazeta britanike Daily Mail ka bërë një investigim kushtuar një bande shqiptare të drogës në Mbretërinë e Bashkuar, pas zbulimit të një ‘shtëpie bari’ në zonën e Dyke House të Hartlepool.  Në pranga për këtë rast është vënë një 22-vjeçar shqiptar.

Daily Mail bën një përshkrim të detajuar të shtëpisë  për të cilën thotë se kishte një  pamje të zymtë, dhe dritare të thyera, në një zonë të izoluar.

Në artikull thuhet se që nga viti 2015, prona është marrë me qira nga 9 persona të ndryshëm dhe çdo herë që janë ndërruar, policia ka gjetur kanabis. Gjatë operacionit u arrestua 22-vjeçari Ferbent Hoxha, i cili rezultoi se në vitin 2019, ishte dënuar me tre vjet burg për drejtimin e një ferme kanabisi në një adresë në Derby. Edhe pse vetëm 19 vjeç në atë kohë, Hoxha, i cili kishte qenë në Mbretërinë e Bashkuar ilegalisht, kishte pasur një ‘rol të rëndësishëm’ në operacionin e sofistikuar’ të kanabisit. Droga kishte një vlerë 140,000 paund, ndërsa asokohe u sekuestruan 200 bimë në gjashtë dhoma të ndryshme.

Pavarësisht deportimit të tij të mëvonshëm, ai u kthye fshehurazi në Britani për të rifilluar aktivitetet e tij të paligjshme, këtë herë në Hartlepool si dhe në një fermë tjetër kanabisi në Leeds, ku gjurmët e gishtave të tij u gjetën në pajisjet e rritjes së bimëve narkotike.

Ai u burgos edhe për pesë vjet të tjera këtë muaj. Sipas fqinjëve, shtëpia trekatëshe me tulla të kuqe në Hartlepool ka qenë prej kohësh një ‘fabrikë kanabisi me kohë të plotë’.

Një fqinj, i cili nuk pranoi të identifikohet, tha: ‘Nuk mund të jetë rastësi që çdo qiramarrës që merr me qira vendin është një fermer kanabisi. Unë nuk di asgjë për njerëzit që e marrin me qira, përveç kësaj, nëse përpiqeni të flisni me ta, ata thjesht ngrenë supet dhe thonë “Nuk dimë anglisht”.

Media britanike thotë se nisuar nga fakti që Hoxha është shqiptar sugjerohet se prodhimi i kanabisit drejtohet nga një prej bandave të pamëshirshme shqiptare që po punësojnë gjithnjë e më shumë të rinjtë dhe emigrantët e paligjshëm në Britani.

Sot, përmes aksesit ekskluziv në raportet e inteligjencës, dokumentet zyrtare dhe analizat e ekspertëve, Mail  mundi të zbulojë shtrirjen e tmerrshme të krimit të organizuar shqiptar në Britani dhe se si këto banda po bëhen më të dhunshme. Hetimi vjen pasi një numër rekord shqiptarësh po udhëtojnë me varkë përtej Kanalit drejt Britanisë së Madhe.

Sigurisht, shumë vijnë në këtë vend legalisht, për të punuar shumë dhe për të kontribuar, shkruan Daily Mail, por raportet e inteligjencës sugjerojnë se shqiptarët tani përbëjnë midis 40 dhe 60 për qind të emigrantëve që kalojnë ilegalisht me varka të vogla drejt brigjeve tona. Këtë javë doli se më shumë se 700 shqiptarë arritën në Britani me varka të vogla në vetëm një ditë.

Ata vijnë këtu, duket, me shpresën për të bërë një jetë më të mirë dhe shumë prej tyre, me dashje ose jo, janë të destinuar për një jetë krimi.

Javën e kaluar, Mail raportoi se si bosët e krimit shqiptarë po dërgojnë të rinj shqiptarë pa rekorde kriminale në MB për t’u bashkuar me bandat e organizuara. Është një situatë shqetësuese, me implikime të mëdha për zbatimin e ligjit në Britani. Aq e shqetësuar është Sekretarja e Brendshme Priti Patel, saqë ajo sapo ka arritur një marrëveshje me homologun e saj shqiptar për të ‘përshpejtuar’ ekstradimin e emigrantëve shqiptarë për në Shqipëri.

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) thotë se grupet shqiptare të krimit të organizuar kanë zgjeruar me shpejtësi perandoritë e tyre të drogës në Britani. Ndërsa më parë ata ishin të shqetësuar kryesisht për kokainën, një treg që e kanë dominuar për pesë vjet, ata tani janë të degëzuar në prodhimin në shkallë të gjerë të kanabisit, duke shfrytëzuar vietnamezët si kultivuesit kryesorë vendas.

Hulumtimi nga NCA ka treguar se krimi i organizuar nga shqiptarët kontrollon tregun e kokainës në të gjithë qytetin kryesor dhe zonat periferike të Britanisë së Madhe me përjashtim të Merseyside, ndërsa raportet e gjykatës tregojnë se bandat po bëhen gjithnjë e më të dhunshme.

Sipas NCA-së, një gangëster shqiptar i cili për shkak të një urdhri anonimiteti ishte identifikuar vetëm si B9, ishte përfshirë në kontrabandë parash dhe pastrim parash nëpërmjet eksportit të automjeteve të shtrenjta në Shqipëri dhe ‘posedimit dhe/ose importimit të armëve të zjarrit’. Dokumenti shtoi: “NCA vlerëson gjithashtu se B9 ka qenë i përfshirë në prodhimin në shkallë të gjerë të bimëve të kanabisit”.

37 vjeçari, u pa gjithashtu duke vozitur nëpër MB me një Range Rover, një Jaguar dhe një numër Mercedes dhe BMË. Një vlerësim i financave të tij tregoi se ai “pothuajse nuk kishte asnjë qarkullim financiar” në Mbretërinë e Bashkuar dhe stili i tij i jetesës mendohej se financohej përmes importimit dhe furnizimit të drogës.

Ai më në fund u identifikua kur humbi një gjyq në apel në Komisionin Special të Apelit të Emigracionit (SIAC) pasi karta e tij e qëndrimit iu revokua në vitin 2019. Kjo pasoi pretendimet e Home Office dhe NCA se gangsteri, i cili erdhi në Mbretërinë e Bashkuar në moshën 14-vjeçare, ishte në gjendje të ushtronte ‘ dhunë ekstreme” dhe  ishte “një anëtar me ndikim” i një rrjeti kriminal shqiptar me bazë në Londër, i përfshirë në importimin e kokainës, prodhimin e kanabisit, trafikimin e njerëzve dhe pastrimin e parave.

Gjatë qëndrimit në Britaninë e Madhe, ai goditi me thikë një gënjeshtar tjetër klubi tre herë në vesh, por i shpëtoi dënimit për sulmin në Londrën Veriore pasi viktima e tij u pagua për të heshtur. Ndërsa i nënshtrohej një kontrolli kufitar në Dover, në celularin e tij u gjetën fotografi të me armë, përfshirë një armë të vendosur në rripin e pantallonave, një kallashnikov dhe një pistoletë izraelite.
Sipas burimeve, ai tani drejton një piano bar në Tiranë. Mail-it iu tha se nuk do të ishte e përshtatshme ta vizitonim atje.

Rrënja e problemit të krimit të organizuar shqiptar të çon pas në luftën e Kosovës të viteve 1998 dhe 1999, sipas një zyrtari të lartë në Zyrën e Brendshme të Evropës së Largët të NCA-së. Kjo rezultoi në ‘një numër të konsiderueshëm’ shqiptarësh që vinin në MB. Edhe pse shumica pretendonin se ishin kosovarë, shumë prej tyre ishin nga Shqipëria. Kriminelët mes tyre kontaktuan me grupet serbe të krimit këtu, të cilët ishin në kontakt me kartelet e drogës në Amerikën e Jugut dhe u zhvendosën në tregun e kokainës.

Rreth vitit 2006 grupet shqiptare filluan të merren drejtpërdrejt me Amerikën e Jugut dhe u vendosën në të gjithë Ballkanin, Evropën dhe Britaninë e Madhe në ‘ vepra kriminale që përfshijnë trafikun e drogës të të gjitha llojeve, trafikun e njerëzve, falsifikimin e dokumenteve, pastrimin e parave dhe trafikimin e armëve të zjarrit.

Nivelet ekstreme të dhunës së përdorur nga bandat ndërluftuese të drogës janë zbuluar në çështjet gjyqësore në mbarë vendin. Në një incident veçanërisht rrëqethës, vitin e kaluar doli se një kopshtar që merrej me rritjen e kanabisit nga Shqipëria u lidh në një shtrat dhe u torturua nga gangsterët që bastisnin të korrat në një shtëpi barinë Bradford.

Një nga bandat më famëkeqe shqiptare të drogës në Mbretërinë e Bashkuar është Hellbanianz, e cila ka operuar në Londrës Lindore. Anëtarët e saj mburren me metodat e tyre të shëmtuara dhe stilin e jetës së bie në sy.

Banda është e njohur në nivel lokal për dhunën dhe më gjerësisht për postimet në mediat sociale që shfaqin Ferrari, kartëmonedha 50 £ dhe ora Rolex për të ndihmuar në rritjen e reputacionit të saj dhe në rekrutimin e anëtarëve të rinj.

Pas