Bota

Macron: Paqja ndërtohet pa poshtëruar Rusinë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:54 - 09/05/22 |
Opi Nion

Presidenti francez, Emmanuel Macron në një konferencë për shtyp, ka folur lidhur me konfliktin Rusi-Ukrainë.

Sipas kreut të Elizesë, paqja mund të ndërtohet vetëm nëse përfaqësuesit e Moskës dhe Kievit ulen në të njëjtën tavolinë pa përjashtimin e ndërsjellë dhe madje as poshtërim.

“Në mënyrë që kjo luftë të përfundojë, ne kemi miratuar sanksione të paprecedentë dhe kemi mobilizuar mjete humanitare, financiare dhe ushtarake si kurrë më pare. BE nuk është në luftë me Rusinë, por punon për ruajtjen e integritetit të Ukrainës, për paqen në kontinent”, tha Macron./ Opinion.al

Pas