Bota

“Lufta për ne ka përfunduar”,talebanët: Afganët të kthehen në shtëpi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:30 - 24/08/21 |
Opi Nion

Zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid është shprehur ditën e sotme se vendet e huaja duhet të ndalojnë “inkurajimin” e afganëve për t’u larguar nga vendi, pasi Afganistanit i duhen personalitetet.

Në fjalën e tij ai tha se shtetasit afganë duhet të kthehen në shtëpitë e tyre, në punë dhe në jetën normale, pasi nuk ka “asnjë rrezik” për ta.

“Le të jetojmë së bashku. Lufta për ne ka përfunduar, “shtoi ai.

Siç është raportuar më herët, OKB -ja ka thënë se ka raporte “të besueshme” se talebanët po kryejnë ekzekutime.

Rreth 50,000 të huaj dhe afganë janë larguar nga vendi nga aeroporti i Kabulit që kur grupi i talebanëve mori pushtetin nëntë ditë më parë./Opinion.al

Pas