Bota

Lufta në Ukrainë, sekretari britanik i mbrojtjes: Do dërgojmë 600 raketa BrimstoneBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:07 - 19/01/23 |
Opi Nion

Sekretari britanik i mbrojtjes Ben Wallace  po mban një konferencë shtypi në Estoni pas lajmeve se Mbretëria e Bashkuar do t’i sigurojë Ukrainës një numër tankesh Challenger 2.

 “Nëse Presidenti Putin po mendon se ne do të mërzitemi këtë vit, ai e ka gabim”, tha Wallace .

Wallace tha se do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën këtë vit dhe vitin e ardhshëm, duke shtuar se Mbretëria e Bashkuar është me Ukrainën për një kohë të gjatë.

Ai shtoi se Rusia duhet të kuptojë që sovraniteti i Ukrainës do të rivendoset.

Sekretari i Mbrojtjes shtoi se Mbretëria e Bashkuar do të dërgojë gjithashtu 600 raketa Brimstone për të ndihmuar Ukrainën.

“Kjo do të jetë shumë e rëndësishme për të ndihmuar Ukrainën të dominojë fushën e betejës. Ne nuk do të shkojmë askund, zoti Putin – ne jemi në mbështetje të Ukrainës për një kohë të gjatë. Ju duhet të bëni një ndryshim, duhet të largoheni nga Ukraina”, tha Wallace.

Pas